Blog

Jak czekolada wpływa na nasze samopoczucie?

Czekolada jest kultowym produktem, który potrafi osłodzić nam nawet najbardziej gorzkie chwile. Często sięgamy po nią ze względu na jej niesamowity smak, a także, by po prostu poprawić sobie nastrój po ciężkim dniu. Okazuje się, że to nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim jej skład chemiczny wpływa na to, że tak chętnie się nią delektujemy. Jak zatem czekolada potrafi zmienić nasze samopoczucie? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego czekolada ma magiczny wpływ na nasze samopoczucie?

Otóż wszystko zawdzięczamy jednemu składnikowi ? tryptofanowi. To on przekształcany jest w organizmie na serotoninę. Substancja ta działa przede wszystkim na układ nerwowy. We krwi zwiększa się również poziom glukozy. Dodatkowo pod wpływem czekolady nasz organizm wydziela większe ilości endorfin, które znane są jako hormon szczęścia. Dzięki temu po spożyciu czekolady jesteśmy w stanie szybciej uporać się nawet z gorszym dniem.

Tajniki czekolady

Oprócz poprawy naszego nastroju poprzez podniesienie poziomu endorfin czekolada skrywa w sobie więcej tajników. Ten słodki przysmak znany jest jako jeden z najsilniejszych afrodyzjaków. Dzieje się tak za pośrednictwem dostarczanej do organizmu glukozy, kofeiny, teobrominy i fenyloetyloaminy ?  nazywanej inaczej hormonem miłości. Kofeina natomiast zwiększa ciśnienie krwi i pobudza organizm, dzięki temu spożycie czekolady poprawi naszą koncentrację, niwelując zmęczenie czy senność. Wysokie stężenie glukozy sprawi, że będziemy bardziej energiczni i chętni do działania. Kolejnym istotnym aspektem jest bogactwo magnezu. Pierwiastek ten jest niezbędny przy wielu procesach zachodzących w organizmie. Jego niedobór powoduje ospałość, ciągłe zmęczenie, a także często występujące skurcze mięśni. Okazuje się, że czekolada jest bogatym źródłem jonów magnezu.

Czekoladę uwielbiają dzieci i dorośli. Ma ona niewątpliwie zbawienny wpływ na nasz organizm, oczywiście, jeśli spożywamy ją w rozsądnych ilościach. Poprawi naszą koncentrację, nastrój, a także dostarczy nam niezbędnej energii. Niewątpliwą zaletą jest to, że możemy spożywać ją pod różnymi postaciami ? na półkach sklepowych znajdzie się m.in. czekolada mleczna, deserowa, z bakaliami, owocami, a nawet czekolada wegańska! Jest też idealnym pomysłem na uniwersalny prezent, z którego każdy będzie zadowolony. Drobne upominki czekoladowe nie tylko same w sobie będą stanowiły miłą niespodziankę, ale również poprawią samopoczucie i korzystnie wpłyną na organizm obdarowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *