Blog

Dlaczego warto do codziennej diety włączyć orzechy?

Orzechy ? świetne źródło wartości odżywczych

Rodzajów orzechów jest sporo, ale łączy je wszystkie kilka wspólnych cech. Pierwsza z nich to to, że są wyjątkowo zdrowe. Każdy gatunek zawiera bardzo dużo pełnowartościowego białka, przez co mogą pełnić ważną rolę w diecie wegetariańskiej. Choć orzechy zawierają też dużo tłuszczu i są dość kaloryczne, to są to korzystne dla zdrowia tłuszcze nienasycone, które  pomagają obniżyć poziom cholesterolu w organizmie. Do tego mają wiele kwasów omega-3 i innych związków korzystnie wpływających na nasze zdrowie. W zależności od gatunku, orzechy mogą pomóc zapobiegać lub łagodzić wiele dolegliwości: orzechy włoskie łagodzą problemy z koncentracją, laskowe można polecić osobom z miażdżycą, nerkowce pozytywnie wpłyną na włosy i paznokcie, a pistacje pomogą na anemię.

Jak uprzyjemnić sobie jedzenie orzechów?

Orzechy, choć tak zdrowe, mają jednak dość specyficzny, raczej delikatny smak, który nie każdego przekonuje. Aby zwiększyć spożycie orzechów w diecie naszej lub naszych bliskich, warto posłużyć się fortelem. Orzechy laskowe w czekoladzie to przysmak, którego nikt nie odmówi. Zanim zapytacie, czy czekoladę można jeść ?na zdrowie?, od razu uspokajamy: niektóre czekolady owszem, można. Jeżeli wybierzemy czekoladę certyfikowaną ekologicznie, bezglutenową, bezmleczną i słodzoną wyłącznie cukrem kokosowym, zyskamy podwójnie ? czekolada uzupełni dobroczynny wpływ orzechów o zbiór minerałów (zwłaszcza magnezu, fosforu i potasu) obecnego w kakao. Ponadto czekolada ma działanie pobudzające, więc jest większa szansa, że kalorie, które właśnie zjedliśmy, zostaną szybko spalone! Wybierając na przykład COCOA migdały w czekoladzie, nie tylko zjemy coś niesamowicie pysznego, lecz także dostarczymy naszemu organizmowi mnóstwo magnezu i fosforu, a także witaminy B2 i witaminy E, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry i opóźniają procesy starzenia. Wybierając wysokiej jakości produkty ekologiczne, mamy poza tym pewność, że nasza słodka zachcianka nie jest też obciążeniem dla środowiska naturalnego!

Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i energią, postaraj się włączyć orzechy do Twojej codziennej diety. W naturalny sposób uzupełnisz braki minerałów oraz innych składników odżywczych. Jeżeli stosujesz się do zasad diety wegetariańskiej albo wegańskiej, orzechy, świetne źródło białka, są dla Ciebie wręcz obowiązkowe! A jeżeli na ząbek trafi orzeszek w czekoladzie, to przy okazji będzie też słodko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *