Często czekoladzie przypisuje się posiadanie sporej ilości wartości odżywczych oraz szereg prozdrowotnych właściwości. Jednak okazuje się, że najczęściej mówimy o niewłaściwym produkcie!. Wszystkie te pozytywne właściwości, zawdzięczamy bowiem, produktowi, który określamy mianem ?wegańskiej czekolady?. Jeżeli przeglądałeś kiedyś opis, którejś z naszej wegańskiej czekolady, mogłeś zastanawiać się, o co właściwie chodzi. I właśnie dlatego, już wyjaśniamy!
Czym jest surowa czekolada wegańska?
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, czym jest surowa czekolada, to trafiłeś w dobre miejsce! Jest to zdecydowanie zdrowsza alternatywa dla tradycyjnej czekolady, która znajduje się niemal w każdym sklepie. Określenie surowa pochodzi od nieprażonych, a więc surowych ziaren kakaowca, które są używane w produkcji naszych wegańskich czekolad.
Czym surowa czekolada wegańska różni się od zwykłej?
Jak zazwyczaj w takich przypadkach bywa, wszystko rozgrywa się na etapie produkcji. Po zebraniu miąższu z białymi ziarnami kakaowca, poddaje się je procesowi fermentacji, układając je w specjalnych korytach. Proces taki trwa zazwyczaj około 7 dni. Następnie ziarna przybierają swój ostateczny, brunatny kolor. Następnie się je suszy, aby zapobiec występowaniu pleśni. I do tej pory, sprawa wygląda tak samo jak w przypadku naszej wegańskiej czekolady.
A teraz zaczyna się różnica! Standardowo, przy produkcji tradycyjnych czekolad, poddaje się je prażone lub palone w wysokich temperaturach i mielone. Powstałą masę rozdziela się następnie na masło kakaowe i kakao, które jest alkalizowane. Ma to na celu zlikwidowanie naturalnie występującej goryczki, skutkiem ubocznym niestety jest utrata większości antyoksydantów. Kolejno dodaje się mleko, cukier i tłuszcz nie pochodzący z ziaren kakaowca.
Jak to wygląda w przypadku surowej wegańskiej czekolady?
W przypadku naszej wegańskiej czekolady Cocoa, ziarna kakaowca nie są prażone ani poddawane alkalizacji. Zamiast tego używa się niskich temperatur, w celu zachowania jak największej ilości składników odżywczych. Dla przykładu proces konszowania, czyli mieszania składników czekolady w przypadku surowej czekolady odbywa się w temperaturze 42 stopni! Podczas gdy sam proces prażenia jest w zakresie od 130 do 400 stopni!
Warto zaznaczyć, że końcowy produkt, jeśli patrzymy na surową czekoladę,, zawiera dużo mniejszą liczbę składników. Nie dodaje się w jej przypadku np. mleka czy cukru, co sprawia, że surowa czekolada jest idealną propozycją dla osób na diecie wegańskiej! Jeżeli więc mówimy o prozdrowotnym działaniu czekolady, to powinniśmy uściślić, że głównie chodzi o czekoladę surową!
Jeżeli ciekawi Cię prozdrowotny wpływ surowej czekolady, zajrzyj do naszego artykułu Jakie korzyści dla zdrowia przynosi surowa czekolada?