Blog

Czekoladowe Q&A

Choć nasiona kakaowca wykorzystywane były już przez Majów, pierwsza tabliczka czekolady powstała dopiero na początku XIX wieku. Od tamtej pory czekolada jest jednym z najchętniej wybieranych słodyczy. Jakie kryje w sobie tajemnice? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania.

Czy w czekoladzie znajduje się gluten i laktoza?

Osoby nietolerujące glutenu ucieszy fakt, że na rynku dostępne są zarówno czekolady zawierające gluten, jak i te bezglutenowe. Czekolada bez glutenu jest oznaczona specjalnym logo ułatwiającym jej identyfikację. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że naprawdę wiele produkowanych dzisiaj czekolad jest pozbawiona glutenu.

Częstą przypadłością jest również nietolerancja laktozy. O ile w przypadku klasycznych czarnych czekolad nie stanowi ona problemu, o tyle spożycie zwykłej czekolady mlecznej może już prowadzić do dolegliwości. Z tego powodu powstała czekolada bez laktozy zawierająca bezpieczne, odwodnione mleko pozbawione laktozy.

Czy czekolada jest wegańska?

Produkty wegańskie muszą spełnić wiele wymogów. Nie tylko nie mogą zawierać produktów odzwierzęcych takich jak mleko, ale też w procesie ich powstawania żadne tego typu produkty nie mogą być wykorzystane. Jednym z dodatków stosowanych w czekoladzie jest jednak cukier. Jeśli jest to cukier trzcinowy, często ulega on obróbce w postaci wybielania, do którego wykorzystywany jest węgiel kostny, pozyskiwany z odtłuszczonych kości zwierząt. Dostępne są natomiast produkty zawierające cukier niepoddawany takiej obróbce lub posiadające inne słodzidła ? np. odparowany nektar kwiatu palmy kokosowej. Powstaje wtedy czekolada wegańska, która polecana jest oczywiście nie tylko weganom. Z racji wykorzystania jedynie produktów roślinnych stanowi znacznie zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych czekolad.

W jaki sposób powinno się przechowywać czekoladę?

Odpowiedni sposób przechowywania każdego produktu spożywczego jest kluczowy, gdyż to on odpowiada za zachowanie najwyższych walorów smakowych. Należy pamiętać, że czekolada jest bardzo wrażliwa na zarówno wysokie temperatury, jak też jej zmiany. Dlatego najlepiej jeśli będzie ona przechowywana w warunkach, w których panuje stała temperatura kilkunastu stopni, a sama czekolada nie ma kontaktu z wilgocią. Jeśli czekolada przechowywana jest w zbyt wysokiej temperaturze lub przez dłuższy czas, na jej powierzchni może pojawić się biały nalot. Jest to naturalna konsekwencja przenoszenia tłuszczy zawartych w czekoladzie na jej powierzchnię, a następnie ich ponownej krystalizacji przy ochładzaniu produktu.

Czekolada jest uwielbiana na całym świecie, dlatego też budzi wiele pytań i wątpliwości. Warto pamiętać, że czekoladę powinno się przechowywać w stałej temperaturze, a odpowiednią odmianę znajdą zarówno osoby nietolerujące glutenu, jak i alergicy. Osoby niespożywające produktów pochodzenia zwierzęcego powinny natomiast szczególną uwagę poświęcić czekoladom wegańskim. Ta zdrowa czekolada bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe ze względu na swoje właściwości zyskuje popularność nie tylko wśród wegan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *