Czekolada to słodki przysmak znany i uwielbiany na całym świecie. Oczywiście najzdrowsza jest bogata w mikroelementy i alkaloidy czekolada gorzka. Czekolada naturalna włączona do diety w umiarkowanych ilościach dostarczy energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania i zintensyfikuje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, warunkujących dobre samopoczucie.
Mikroelementy zawarte w czekoladzie
Najbardziej cenionym składnikiem kakao jest magnez, a w 100 g czekolady znajdziemy ok. 150-220 mg tego składnika. Warto podkreślić, że magnez bierze udział m.in. w przewodzeniu impulsów nerwowych, wpływa na mineralizację kości i reguluje ciśnienie tętnicze. Jest zatem szczególnie istotnym pierwiastkiem dla prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Gorzka czekolada ekologiczna jest również źródłem żelaza, a jego zawartość w 100 g produktu wynosi ok. 8-12 mg na 100 g produktu. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, zawartej w czerwonych krwinkach, więc jego niedobór skutkuje anemią. Pierwiastek ten odpowiada za transport tlenu do komórek. Czekolada zawiera też spore ilości fosforu, potasu i cynku. Fosfor wchodzi przede wszystkim w skład zębów i kości. Potas umożliwia natomiast skurcze mięśni i utrzymuje równowagę elektrolitową w organizmie. Z kolei cynk wpływa na zdrowie skóry i jej wytworów oraz wspomaga metabolizm. Warto też dodać, że witamina B3 zawarta w czekoladzie pozwala na syntezę wielu hormonów i reguluje poziom cholesterolu we krwi.
Pozostałe składniki czekolady
Jeśli chodzi o makroelementy, warto nadmienić, że czekolada jest źródłem węglowodanów, które dostarczają energii niezbędnej do prawidłowej pracy mięśni i układu nerwowego. Zawiera także sporo tłuszczu, który jest składnikiem budulcowym tkanek i niektórych hormonów. Jednak wpływ czekolady na ludzki organizm wynika z obecności w jej składzie nie tylko makro- i mikroelementów. W tym przypadku warto też zwrócić uwagę na teobrominę, która korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, intensywnie pobudza układ nerwowy i może znacząco obniżać ciśnienie tętnicze. W czekoladzie obecna jest też fenyloetyloamina, czyli hormon z grupy endorfin, który poprawia nastrój i zwiększa odporność na ból.
Łatwo zauważyć, że wpływ czekolady na ludzkie zdrowie jest bardzo wszechstronny. Okazuje się bowiem, iż oprócz walorów smakowych, zawiera ona również wiele cennych składników odżywczych. Aby produkt ten był dostępny dla każdego, powstała specjalna czekolada bez glutenu i laktozy, która jest odpowiednia nawet dla chorych na celiakię czy zmagających się z nietolerancją cukru mlekowego.