Blog

Czekolada? 5 korzyści dla zdrowia

Czekolada kojarzona jest często z produktem, który jako jeden z pierwszych powinien zostać usunięty z diety. Nie jest to jednak do końca prawda. Jeśli wybierzesz produkt o odpowiednim składzie, okaże się, że istnieje coś takiego jak zdrowa czekolada!

Dlaczego warto jeść czekoladę?

Czekolada produkowana jest z ziaren kakaowca, które są bogatym źródłem polifenoli ? składników o silnych właściwościach przeciwutleniających. Jednak jej działanie prozdrowotne nie wynika wyłącznie z obecności polifenoli. Czekolada to także dobre źródło innych składników o korzystnym wpływie na zdrowie m.in. magnezu, żelaza, cynku oraz tryptofanu.

Biorąc pod uwagę obecność w czekoladzie tych cennych składników, jej spożywanie przynosi następujące korzyści dla zdrowia:

  1. opóźnia procesy starzenia;
  2. obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych;
  3. wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego;
  4. zwiększa odporność na stres;
  5. łagodzi procesy zapalne;

Należy jednak podkreślić, że korzystny wpływ na zdrowie ma wyłącznie zdrowa czekolada o odpowiednim składzie. Spożywanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia, z dodatkiem rafinowanego cukru, syropów itp. (np. czekolada z nadzieniem, ciasteczkami) przyniesie odwrotny efekt.

Czym kierować się przy zakupie zdrowej czekolady?

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie czekolady, aby jej spożywanie miało faktycznie korzystny wpływ na zdrowie? Przede wszystkim spójrz na listę składników podaną na opakowaniu. Nie powinny znaleźć się na niej pozycje, takie jak np. rafinowany cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, olej palmowy.

Dobrym wyborem będzie czekolada gorzka o wysokiej zawartości kakao, która ma więcej polifenoli i nie zawiera zbędnych dodatków. Jeśli jednak preferujesz czekolady o słodszym smaku, możesz wybierać również spośród produktów, które zamiast cukru zawierają jego zdrowsze zamienniki, np. erytrytol, ksylitol czy stewię.

Jeśli szukasz zdrowej czekolady, która została zrobiona z wyselekcjonowanych ziaren kakaowca, sprawdź ofertę czekolad w naszym sklepie online, która umożliwi Ci złożenie zamówienia bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *